2-Series Affordable Portable™ 3894560 Serving Counter with Stainless Steel Top
Vollrath/Anvel 3894560 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station is a serving counter designed for holding and serving hot food items. It is constructed with a walnut woodgrain vinyl-clad 20-gauge carbon steel base and features a buffet style breath guard with lights. The unit includes four wells, each with a manual control for a 525 watts heating element, and is equipped with an enclosed base.
Specifications
- Model: 3894560
- Weight: 586.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 57.31 x 28.63 in
- Voltage: 120v/60/1-ph
- Amperage: 25.8 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
- Cord with NEMA 5-50P
Applications
- Maintaining hot food temperatures in buffet lines
- Serving hot meals in cafeteria settings
- Holding prepared dishes in catering events
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (4) well
- 60"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base
- manual control for each 525 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 25.8 amps
- cord with NEMA 5-50P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3894560 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 586.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 60.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Pan Capacity | (4) pan |
| Type | mobile |
| Design | enclosed base |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Working Height | 35" |
| Well Type | open well |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" |
|
|
