Comstock Castle 3248MG Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle 3248MG Griddle, Gas, Countertop
The Comstock Castle 3248MG is a countertop gas griddle designed for commercial use. It features a 48-inch wide and 24-inch deep polished steel griddle plate with manual controls. The griddle is constructed with a stainless steel exterior and includes a 3-inch splash guard on the back and ends. It is equipped with a front grease trough and a large removable grease drawer for easy maintenance.
Specifications
- Weight: 485.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 13.00 x 32.00 in
- BTU: 100,000
- Gas Connection: 3/4” NPT
- Griddle Plate Thickness: 1 inch
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Preparing breakfast items in diners
- Grilling sandwiches in cafes
- Cooking meats and vegetables in catering services
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Castle Series Griddle, countertop, gas, 48" wide x 32" deep frame, 48" wide x 24" deep x 1" thick polished steel griddle plate, manual controls, 3" splash guard on back & ends, front grease trough, large removable grease drawer, stainless steel exterior, 4" adjustable feet, 100,000 BTU, 3/4” gas connection, NSF| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 3248MG |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 485.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 48.00 x 32.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 32.00 |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Controls | manual controls |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
