4-Series Signature Server® 36222 Serving Counter Stainless Steel Construction
Vollrath/Anvel 36222 Serving Counter, Utility
The 4-Series Signature Server® Utility Serving Counter is designed with a reinforced stainless steel unibody construction, providing a durable and mobile base. It features a 16-gauge 300 series stainless steel top with a 1-inch turndown on all sides. The enclosed base is built with 18-gauge 400 series stainless steel, ensuring structural integrity and longevity.
Specifications
- Model: 36222
- Weight: 595.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 27.00 x 28.00 in
- Material: 16/300 series stainless steel top, 18/400 series stainless steel base
- Swivel casters with brakes: 4 inches
Applications
- Serving meals in cafeteria settings
- Displaying food items in buffet lines
- Organizing utensils and trays in food service operations
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
The Vollrath Company LLC warrants each of its products against defects in materials and workmanship for a period of one year from the date of the end user’s original purchase, as found on the receipt.
From The Manufacturer
- 4-Series Signature Server® Utility Serving Counter
- 60"W x 28"D x 27"H
- 16/300 series stainless steel top with 1" turndown on all sides
- Enclosed base
- 18/400 series stainless steel unibody construction
- cULus
- NSF
- Made in USA (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 36222 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 595.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 27.00 x 60.00 x 28.00 inches |
| Height | 27.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.00 |
| Base Construction | vinyl covered steel base |
| Top Construction | stainless steel top |
| Working Height | 27" working height |
| Design | mobile modular, enclosed base |
| Overall Width (side - side) | 55" - 60" wide (side - side) |
| Type | solid top unit |
|
|
