2-Series Affordable Portable™ 3893746 Serving Counter Compact Design
Vollrath/Anvel 3893746 Serving Counter, Hot Food, Electric
The 2-Series Affordable Portable™ Serving Counter is a hot food station designed for efficient food service operations. Constructed from vinyl-clad, 20-gauge carbon steel, this unit features a buffet style breath guard with lights and an enclosed base with sliding doors for storage. Each of the three wells is equipped with a 120V, 525W exposed heating element, controlled manually.
Specifications
- Dimensions: 46.00 x 57.31 x 28.63 inches
- Weight: 316.00 lbs
- Voltage: 120V
- Amperage: 19.4 amps
- Material: Vinyl-clad 20-gauge carbon steel
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Serving hot food in cafeteria settings
- Maintaining food warmth in buffet lines
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
Warranty
All models shown come with Vollrath’s standard warranty against defects in materials and workmanship. For full warranty details, please refer to www.Vollrath.com.
From The Manufacturer
- 2-Series Affordable Portable™ Hot Food Station
- (3) well
- 46"W x 28-5/8"D x 57-5/16"H (overall)
- buffet style breath guard with lights (bulbs not included)
- enclosed base with sliding doors for storage
- manual control for each 525 watts well
- walnut woodgrain vinyl-clad 20 gauge carbon steel base
- (4) 4" swivel casters (2) braked
- 120v/60/1-ph
- 19.4 amps
- cord with NEMA 5-30P
- cULus
- NSF Made in USA
- made to order
- cannot be cancelled or returned (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy)
| Brand | Vollrath/Anvel |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 3893746 |
| Brand | Vollrath/Anvel |
| Weight | 316.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 57.31 x 46.00 x 28.63 inches |
| Height | 57.31 |
| Width | 46.00 |
| Depth | 28.63 |
| Top Construction | stainless steel |
| Type | mobile |
| Pan Capacity | (3) pan |
| Overall Width (side - side) | 43" - 48" |
| Base Finish | vinyl covered steel |
| Design | enclosed storage base |
| Well Type | open well |
| Working Height | 35" |
|
|
