Blue Air 3C18-12L-2D Commercial 3 Compartment Sink with Drainboards and Stainless Steel Construction
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Blue Air BOD-48G 48-Inch Open Display Case with LED Lighting and Adjustable Shelves
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Blue Air 3C18-12L-2D 3 Compartment Sink
Features
  • Swirl away bowl drainage for efficient waste management.
  • Entire assembly is fused and welded for enhanced durability.
  • All sink compartments are shielded and polished, creating a one-piece seamless sink unit.
  • Full 5/8” radius welded areas for easy cleaning and maintenance.
  • Adjustable ABS bullet feet for stability on uneven surfaces.
  • Standard stainless steel cross-braced legs and gussets for additional strength and stability.
  • Die-stamped creased drain boards designed for positive drainage.
About Blue Air Commercial Refrigeration 3C18-12L-2D
Why Choose Blue Air Commercial Refrigeration 3C18-12L-2D
Usage Areas
Certificates & Compliance
Contact us for certification details.
From The Manufacturer
  • 3 Comp./2 DB
  • Bowl(18X18) "Corner Sink"
Brand Blue Air Commercial Refrigeration
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/12723/image_1920?unique=9b38f11
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU 3C18-12L-2D
Weight 88.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 44.50 x 57.00 x 24.00 inches
Height 44.50
Width 57.00
Depth 24.00
Top Gauge 18 gauge
Compartment Width (side - side) 18"
Compartments 3 compartments
Top Stainless Series 300 series
Splash Height 11"
Sink Depth (rim - drain) 12"
Overall Length 54" - 62"
Base Construction stainless steel
Compartment (front - back) 18"