Carter-Hoffmann CH750 Cook & Hold Cabinet 5-Shelf Capacity
Carter-Hoffmann CH750 Cabinet, Cook / Hold / Oven
The Carter-Hoffmann CH750 is an under-counter Cook & Hold Cabinet designed for slow cooking and holding food at precise temperatures. It features a stainless steel construction with a digital control system that allows cooking to time or product temperature. The cabinet includes a meat probe and can accommodate up to ten 12" x 20" sheet pans. It is equipped with casters for mobility and is designed for electric operation.
Specifications
- Weight: 265.00 lbs
- Dimensions: 28.75 x 30.00 x 32.75 in
- Voltage: 240V
- Amps: 13.3
- Material: Stainless steel
Applications
- Maintaining cooked food at serving temperature in catering services
- Slow cooking meats in restaurant kitchens
- Holding prepared meals in buffet settings
Certifications
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
- Cook & Hold Cabinet
- under-counter
- electric
- (10) 12" x 20" sheet pan capacity
- 100 lb. approximate meat capacity
- digital controls
- cook to time or temperature
- meat probe included
- stainless steel construction
- (4) 2" casters (2 with brakes)
- cULus
- NSF
| Brand | Carter-Hoffmann |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | CH750 |
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Weight | 265.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 30.00 x 28.75 x 32.75 inches |
| Height | 30.00 |
| Width | 28.75 |
| Depth | 32.75 |
| Cabinet Type | half height |
| Size | 1 compartment |
| Half Size Sheet Pan Capacity | (20) 13" x 18" pans |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Interior Finish | stainless steel interior |
| Control Type | digital controls |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (10) 12" x 20" pans |
|
|
