Carter-Hoffmann E8623 Storage Cabinet Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Carter-Hoffmann E8623 Storage Cabinet, Enclosed, Bun / Food Pan
This storage cabinet is designed to hold 23 trays measuring 18" x 26". It features an enclosed style with hinged doors and extruded aluminum side panels. The cabinet is constructed from heavy gauge aluminum and includes 5" casters for mobility.
Compatibility
This cabinet is part of the E8600 Series (Unheated) and is compatible with other models in the series, such as E8631 and E8639.
| Brand | Carter-Hoffmann |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | E8623 |
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Weight | 113.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 38.00 x 23.75 x 30.00 inches |
| Height | 38.00 |
| Width | 23.75 |
| Depth | 30.00 |
| Construction | aluminum |
| Pan Size | 18" x 26" |
| Height | 43" - 48" |
| Insulation | non-insulated |
| Slides | fixed slides |
| Centers | 1-1/2" |
| Door Style | solid door(s) |
| Slide Capacity | 21 - 25 pair |
|
|
