Carter-Hoffmann E8631 Storage Cabinet Stainless Steel Construction
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Carter-Hoffmann E8631 Storage Cabinet, Enclosed, Bun / Food Pan
This storage cabinet is designed to hold up to 31 trays measuring 18" x 26". It features an enclosed style with hinged doors and extruded side panels, constructed from durable aluminum. The cabinet is equipped with 5" casters for easy mobility and has overall dimensions of 23.75"W x 30"D x 56"H.
Compatibility
This cabinet is part of the E8600 Series (Unheated) and is compatible with other models in this series, such as E8623 and E8639.
| Brand | Carter-Hoffmann |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | E8631 |
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Weight | 123.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.00 x 23.75 x 30.00 inches |
| Height | 56.00 |
| Width | 23.75 |
| Depth | 30.00 |
| Insulation | non-insulated |
| Pan Size | 18" x 26" |
| Height | 55" - 60" |
| Slides | fixed slides |
| Slide Capacity | 31 - 35 pair |
| Centers | 1-1/2" |
| Construction | aluminum |
| Door Style | solid door(s) |
|
|
