Carter-Hoffmann E8639H Heated Cabinet 39-Inch Wide
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Carter-Hoffmann E8639H Heated Cabinet, Mobile
The Carter-Hoffmann E8639H is a heated storage cabinet designed for the transport and storage of food items. It features an enclosed style with hinged doors and is constructed from aluminum with extruded side panels. The cabinet is capable of holding 34 trays, each measuring 18" x 26", and is equipped with a heating system to maintain food at serving temperatures.
Specifications
- Model: E8639H
- Weight: 151.00 lbs
- Dimensions: 23.75 x 69.38 x 30.00 in
- Capacity: 34 trays (18" x 26")
- Voltage: 120 volts, 60 cycle, single phase
- Power: 1650 watts, 13.7 amps
- Heating Element: 1600 F watt inconel-sheathed
- Casters: 5" diameter polyurethane
Capable of heating to 200°F (93°C) with a preheat time to 160°F (71°C) in approximately 20 minutes.
Applications
- Maintaining food at serving temperature in catering services
- Transporting meals in hospital food service operations
- Storing prepared dishes in banquet facilities
- Holding baked goods in bakery operations
From The Manufacturer
- Storage Cabinet
- heated
- enclosed style with hinged doors
- extruded side panels
- aluminum construction
- holds 34- 18" x 26" trays
- 1-1/2" centers
- overall 69-3/8"x 30"x 23-3/4"
- 5" casters
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Brand: Carter-Hoffmann |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | E8639H |
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Weight | 151.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 69.38 x 23.75 x 30.00 inches |
| Height | 69.38 |
| Width | 23.75 |
| Depth | 30.00 |
| Size | 1 compartment |
| Insulation | non-insulated |
| Heater | bottom mounted |
| Door Type | solid |
| Door Style | full door(s) |
| Slide Centers | fixed on 1-1/2" |
| Exterior Finish | all aluminum exterior |
| Height | 67" - 72" |
| Section | 1 section |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (34) 18" x 26" pans |
|
|
