hotLOGIX HL7-8 Heated Cabinet 8-Shelf Capacity
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Carter-Hoffmann HL7-8 Heated Cabinet, Mobile
The Carter-Hoffmann HL7-8 Heated Cabinet is a mobile unit designed for holding cooked food warm and ready for serving. It features a top-mounted blower heater capable of heating up to 200°F (93°C) and is constructed with double wall, insulated stainless steel. The cabinet includes a dial control for easy temperature setting and a single solid field reversible door.
Specifications
- Weight: 322.00 lbs
- Dimensions: 28.00 x 45.50 x 33.06 in
- Electrical: 120 Volts, 1150 Watts, 9.2 Amps, 60Hz, single phase
- Pan Capacity: (16) 12" x 20" or (8) 18" x 26"
- 5" swivel casters (2 with brakes)
The HL7-8 model features a top-mounted blower heater capable of heating to 200°F (93°C) with a pre-heat time to 160°F (71°C) in approximately 25 minutes.
Applications
- Keeping prepared meals at serving temperature in restaurant kitchens
- Storing warm dishes in catering operations
- Maintaining food warmth in buffet settings
Certifications
cULus Listed
This product has been certified by UL to meet applicable safety standards required for use in the United States and Canada.
From The Manufacturer
- hotLOGIX Holding Cabinet-HL7 Series
- one compartment
- 1/2-height
- insulated
- (16) 12" x 20" or (8) 18" x 26" pan capacity
- universal pan slides
- (1) solid field reversible door
- mechanical controls
- top-mount forced air heating system
- stainless steel construction
- 5" swivel casters (2 with brakes)
- cULus
- UL EPH Classified
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Brand: Carter-Hoffmann |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | HL7-8 |
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Weight | 322.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 45.50 x 28.00 x 33.06 inches |
| Height | 45.50 |
| Width | 28.00 |
| Depth | 33.06 |
| Size | 1 compartment |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (8) 18" x 26" pans |
| Slide Centers | adjustable on 3" |
| Section | 1 section |
| Door Style | full door(s) |
| Door Type | solid |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (16) 12" x 20" pans |
| Height | 43" - 48" |
| Heater | top mounted |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Insulation | insulated |
|
|
