Carter-Hoffmann PH1410 Meal Tray Delivery Cabinet 10-Tray Capacity
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Carter-Hoffmann PH1410 Cabinet, Meal Tray Delivery
The Carter-Hoffmann PH1410 is a Meal Tray Delivery Cabinet designed for transporting compartment trays. It includes a bottom-mounted heater assembly and is insulated with high-density fiberglass. This cabinet holds up to 30 trays measuring 10" x 14" or 15 trays measuring 14" x 18"/15" x 20". Constructed from stainless steel, it features a wrap-around bumper and 8" swivel casters for mobility.
Compatibility
This product is compatible with the PH1420 and PH1430 heavy-duty heated transport carts.
| Brand | Carter-Hoffmann |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | PH1410 |
| Brand | Carter-Hoffmann |
| Weight | 220.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 61.88 x 30.63 x 29.50 inches |
| Height | 61.88 |
| Width | 30.63 |
| Depth | 29.50 |
| Tray Size | 12" x 20" |
| Height | 61" - 66" |
| Construction | stainless steel |
| Size | 1 compartment |
| Tray Capacity | 11 - 20 |
| Insulation | insulated |
| Section | 1 section |
|
|
