Comstock Castle 10T36 Griddle Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle 10T36 Griddle, Gas, Countertop
The Comstock Castle 10T36 Griddle is a countertop gas griddle designed for food service applications. It features a 36-inch wide by 16-inch deep griddle plate that is 1/2 inch thick. The griddle is constructed with a stainless steel front and sides, and it includes a removable grease drawer for ease of cleaning. It operates with two thermostat controls and has a 36,000 BTU output.
Specifications
- Weight: 175.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 12.00 x 20.00 in
- BTU: 36,000
- Griddle Plate Thickness: 1/2 inch
- Gas Connection: ¾ inch rear
Applications
- Cooking breakfast items in diner kitchens
- Preparing grilled sandwiches in cafes
- Grilling meats and vegetables in restaurant kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Griddle, 20" deep frame, countertop, gas, (1) 36" wide x 16" deep x 1/2" thick griddle plate, (2) thermostat controls, removable grease drawer, stainless steel front & sides, ¾" rear gas connection, 36,000 BTU, NSF| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 10T36 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 175.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 12.00 x 36.00 x 20.00 inches |
| Height | 12.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 20.00 |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Plate Thickness | 1/2" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 15" - 19" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
