Comstock Castle 2F330-18-2.5RB Gas Range 72-Inch Restaurant Size
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle 2F330-18-2.5RB Range, 72" Restaurant, Gas
The Comstock Castle 2F330-18-2.5RB is a 72-inch wide gas range designed for restaurant use. It features four star burners with varying BTU outputs, a griddle, a char-broiler, and two extra wide ovens. The range is constructed with a stainless steel exterior, a welded frame, and stainless steel legs. It is equipped with a 7-inch backguard and a 3/4-inch rear gas connection.
Specifications
- Weight: 1160.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 37.00 x 30.50 in
- Total BTU: 284,000
- Oven Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
- Griddle Thickness: 3/4"
- Manifold Size: 3/4" NPT
Applications
- Cooking multiple dishes simultaneously in restaurant kitchens
- Grilling and broiling meats in steakhouses
- Baking and roasting in commercial food service operations
Certifications
cETLus
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 72" wide, (4) Four star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 18" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 30" char-broiler, angle iron radiants, (2) extra wide 31" ovens with enamel bottom & door lining, (1) rack per oven, (3) rack positions, stainless steel exterior & 7" backguard, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 284,000 BTU, 3/4" rear Gas Connection, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 2F330-18-2.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 1160.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 37.00 x 72.00 x 30.50 inches |
| Height | 37.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 30.50 |
| Vent | backriser |
| Top | (4) open burners, (1) 18" griddle, (1) 30" charbroiler |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (2) standard ovens |
|
|
