Comstock Castle 2F330-2RB-24B Range 72-Inch Restaurant Gas
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle 2F330-2RB-24B Range, 72" Restaurant, Gas
The Comstock Castle 2F330-2RB-24B is a gas range designed for restaurant use. It features a 72-inch wide cooking surface with multiple burners and a griddle, providing versatile cooking options. The range is constructed with a stainless steel exterior and includes two ovens with enamel-lined interiors. It is equipped with various safety and efficiency features, including a thermostat and safety shut-off.
Specifications
- Weight: 1140.00 lbs
- Dimensions: 72.00 x 37.00 x 30.50 in
- Total BTU: 276,000
- Oven Dimensions: 31-1/2" W x 21-1/2" D
- Gas Connections: (2) 3/4"
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Baking and roasting in commercial food service operations
- Grilling and broiling in catering services
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 72" wide, (4) Four star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" raised griddle with 3/4" thick plate stainless steel mesh flame spreader and an 18" x 18" warming rack below the griddle, with (1) manual griddle control, (1) 24" char-broiler, angle iron radiants, (2) extra wide 31-1/2" W x 21-1/2" D ovens with enamel bottom & door lining, (1) rack per oven, (3) rack positions, stainless steel exterior & 7" backguard, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 37" & 40" tall to cook surfaces, 276,000 BTU, (2) 3/4" Gas Connections, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 2F330-2RB-24B |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 1140.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 37.00 x 72.00 x 30.50 inches |
| Height | 37.00 |
| Width | 72.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (4) open burners, (1) 24" griddle, (1) 24" charbroiler |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Vent | backriser |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (2) standard ovens |
|
|
