Comstock Castle 2PO19 Pizza Bake Oven Deck-Type Gas
Comstock Castle 2PO19 Pizza Bake Oven, Deck-Type, Gas
The Comstock Castle 2PO19 is a gas-powered pizza oven designed for commercial use. It features a double-stacked configuration on a leg frame with a venting chimney. The oven is constructed with a stainless steel exterior and includes porcelain and aluminized linings for easy cleaning and heat reflection. Each cavity of the oven contains two hearth decks, providing a total of four decks, with six deck positions available. The oven operates with a 650° thermostat and includes a safety shut-off feature.
Specifications
- Weight: 560.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 63.00 x 26.50 in
- Total BTU: 50,000
- Gas connections: 3/4" NPT
- Oven interior dimensions: 19.5" wide, 20.5" deep, 14" high
The Comstock Castle 2PO19 features a long-life, cast-iron “H” pattern burner combined with a special “V” shaped baffle for excellent air circulation.
Applications
- Baking pizzas in commercial kitchens
- Preparing baked goods in pizzerias
- Cooking specialty breads in bakery operations
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Pizza Oven, gas, double stacked on leg frame & with venting chimney, (2) 19-1/2" x 21" hearth decks per cavity (4 total decks), 6-deck positions total, 650° thermostat with safety shut off, porcelain & aluminized linings, stainless steel exterior, (1) flue chimney to connect ovens, (1) angle-iron frame with 6" legs on which the ovens are stacked, (2) 3/4" gas connections, 25,000 BTU each (50,000 total BTU), NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 2PO19 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 560.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 63.00 x 24.00 x 26.50 inches |
| Height | 63.00 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 26.50 |
| Height (per deck) | 14" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Deck Width (side - side) | 12" - 23" |
| Deck Construction | hearth stone |
| Number of Decks | 2 |
|
|
