Comstock Castle EG18 Gas Griddle Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle EG18 Griddle, Gas, Countertop
The Comstock Castle EG18 is a countertop gas griddle with a 27-1/2" deep frame. It features an 18" wide by 20" deep cooking surface with a 5/8" thick highly polished steel griddle plate. The unit is equipped with two manual controls, a 3" splash guard on the back and ends, and a 4-1/2" wide front grease trough. The griddle includes a large removable grease drawer and an aluminized steel exterior finish.
Specifications
- Weight: 125.00 lbs
- Dimensions: 18.00 x 9.00 x 27.50 in
- Cooking Surface: 18" wide x 20" deep
- Griddle Plate Thickness: 5/8"
- BTU: 36,000
- Gas Connection: ¾"
Applications
- Cooking breakfast items in diner kitchens
- Preparing grilled sandwiches in cafes
- Cooking meats and vegetables in food trucks
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Griddle, countertop, gas, 27-1/2" deep frame, 18" wide x 20" deep x 5/8" thick highly polished steel griddle plate, (2) manual controls, 3" splash guard on back & ends, 4-1/2" wide front grease trough, large removable grease drawer, aluminized steel exterior finish, ¾" gas connection, 36,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | EG18 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 125.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 9.00 x 18.00 x 27.50 inches |
| Height | 9.00 |
| Width | 18.00 |
| Depth | 27.50 |
| Plate Thickness | 5/8" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 13" - 18" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 20" - 23" |
| Exterior Finish | aluminized steel exterior |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Controls | manual controls |
|
|
