Comstock Castle F318-12 Range 24-Inch Gas Restaurant
Comstock Castle F318-12 Range, 24" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F318-12 is a gas range designed for restaurant use, featuring a 24-inch wide configuration. It includes two star burners and a 12-inch wide griddle section. The range is constructed with a stainless steel exterior and aluminized inner framing for durability. It has a space-saver oven with enamel door and bottom linings, and is equipped with a stainless steel back riser and high shelf. The range stands on 6-inch stainless steel legs and is 37 inches tall to the cook surface.
Specifications
- Weight: 375.00 lbs
- Dimensions: 24.00 x 59.00 x 30.50 in
- Total BTU: 93,000
- Gas Connection: ¾" NPT
- Oven Dimensions: 19.5" w x 22" d x 14" h
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Baking in commercial food service operations
- Griddling and frying in catering services
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 24" wide, (2) 24,000 BTU star burners with 12" square cast iron grates, (1) 12" - 3/4" thick griddle with manual controls, space-saver oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, stainless steel exterior back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, ¾" gas connection, 93,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F318-12 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 375.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 24.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 24.00 |
| Depth | 30.50 |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (1) space saver oven |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 12" griddle |
|
|
