Comstock Castle F3218-24-1RB Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3218-24-1RB Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3218-24-1RB is a 48" wide gas range designed for restaurant use. It features a robust construction with stainless steel exterior and a 7" high backguard. The range includes two star burners with front and rear burner ratings of 24,000 BTU and 30,000 BTU respectively. It also comes with a 24" wide griddle, a 12" char-broiler, and two space-saver ovens with enamel door and bottom linings.
Specifications
- Weight: 775.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 46.00 x 30.50 in
- Total BTU: 180,000
- Griddle Width: 24" with 3/4" thickness
- Oven Rack Positions: 3 per oven
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling meats and vegetables in commercial dining establishments
- Baking and roasting in catering services
- Preparing meals in hotel and resort kitchens
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU)with 12" square cast iron grates, (1) 24" wide, 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 12" char-broiler with iron radiants, (2) space-saver ovens with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 180,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3218-24-1RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 775.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle, (1) 12" charbroiler |
| Base | (2) standard / space saver ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
