Comstock Castle F3218-36B Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3218-36B Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3218-36B is a gas range designed for restaurant use. It features a 48-inch wide cooking surface with two star burners and a raised griddle. The range is constructed with a stainless steel exterior and includes two space-saver ovens. Each oven has enamel door and bottom linings and comes with a single rack that can be adjusted to three different positions. The range is supported by 6-inch stainless steel legs and includes a back riser and high shelf.
Specifications
- Weight: 780.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 59.00 x 30.50 in
- Total BTU: 174,000
- Two 3/4" Gas Connections
- Oven Dimensions: 19.5"W x 21.5"D
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Baking in commercial food service operations
- Grilling and frying in catering services
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 36" raised griddle with 3/4" thick plate with stainless steel mesh flame spreader and a 30" x 18" warming rack below the griddle, (2) manual griddle controls, (2) 19-1/2"W x 21-1/2"D space-saver ovens with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" & 40" tall to cook surfaces, (2) 3/4" Gas Connections, 174,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3218-36B |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 780.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (2) open burners, (1) 36" griddle/broiler |
| Base | (2) standard / space saver ovens |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
