Comstock Castle F3226-1.5RB-30B Gas Range 60-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle F3226-1.5RB-30B Range, 60" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3226-1.5RB-30B is a gas range designed for restaurant use. It features a 60" wide configuration with two star burners, a raised griddle, and a char-broiler. The range is constructed with stainless steel and includes two standard ovens, each with enamel door and bottom linings. The unit is equipped with 6" stainless steel legs and a 7" high backguard.
Specifications
- Weight: 1005.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 46.00 x 30.50 in
- Total BTU: 226,000
- Two 3/4" gas hook-ups
- Oven dimensions: 26-1/2"W x 21-1/2"D
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and broiling in food service establishments
- Baking and roasting in commercial kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 60" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 30" raised griddle with 3/4" thick plate with stainless steel mesh flame spreader and a 24" x 18" warming rack below the griddle, (2) manual raised griddle controls, (1) 18" char-broiler with iron radiants, (2) 26-1/2"W x 21-1/2"D standard ovens with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" & 40" tall to cook surfaces, (2), 3/4" gas hook-ups, 226,000 BTU, NSF| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3226-1.5RB-30B |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 1005.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 60.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 30.50 |
| Vent | backriser |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (2) standard ovens |
| Control Type | manual controls |
| Top | (2) open burners, (1) 30" griddle, (1) 18" charbroiler |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
