Comstock Castle F330-18-1.5RB Gas Range 36-Inch Restaurant
Comstock Castle F330-18-1.5RB Range, 36" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F330-18-1.5RB is a gas range designed for restaurant use. It features a 36-inch wide construction with a stainless steel exterior and welded frame. The range includes an 18-inch griddle and an 18-inch char-broiler, both with manual controls. Additionally, it has an extra wide 31-inch oven with enamel lining, providing ample space for various cooking needs.
Specifications
- Weight: 580.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 46.00 x 30.50 in
- Oven Dimensions: 31.5” w x 22” d x 14” h
- Total BTU: 106,000
- Gas Connection: ¾" NPT
- Griddle BTU: 36,000
- Char-broiler BTU: 40,000
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling meats and vegetables in steakhouses
- Baking and roasting in commercial kitchens
- Preparing breakfast items in diners
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 36" wide, (1) 18" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 18" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel lining, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, welded frame, 2" clearance rating, 37" tall to cook surface, ¾" gas connection, 106,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F330-18-1.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 580.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 36.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (1) 18" griddle, (1) 18" charbroiler |
| Vent | backriser |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
|
|
