Comstock Castle F3430-18-1.5RB Gas Range 48-Inch Restaurant Size
Comstock Castle F3430-18-1.5RB Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-18-1.5RB is a gas range designed for restaurant use. It features a stainless steel exterior with a 48-inch wide design, including two star burners with varying BTU outputs for versatile cooking. The range is equipped with a 31-inch wide oven, a 12-inch square cast iron grate, and a char-broiler. It also includes a storage cabinet for additional utility in a kitchen setting.
Specifications
- Weight: 720.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 46.00 x 30.50 in
- Front Burner Output: 24,000 BTU
- Rear Burner Output: 30,000 BTU
- Oven Dimensions: 31.5"w x 22"d x 14"h
- Gas Connection: 3/4"
- Total BTU: 160,000
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling meats and vegetables in commercial food service operations
- Baking in a high-capacity oven for catering services
- Storing cooking utensils and pans in the integrated cabinet
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 18" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 18" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 3/4" Gas Connection, 160,000 BTU, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-18-1.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 720.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (2) open burners, (1) 18" griddle, (1) 18" charbroiler |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
