Comstock Castle F3430-24-1RB Gas Range 48-Inch Restaurant
Comstock Castle F3430-24-1RB Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-24-1RB is a gas range designed for restaurant use. It features a robust construction with stainless steel exterior and welded angle iron and aluminized inner framing. The range includes six open top burners, a 24" griddle, and a 12" char-broiler. It also comes with a large oven and a smaller storage cabinet. The unit is built with heavy-duty stainless steel legs and a backguard for added durability and safety.
Specifications
- Weight: 740.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 46.00 x 30.50 in
- Front Burner BTU: 24,000
- Rear Burner BTU: 30,000
- Total BTU: 162,000
- Gas Connection: 3/4"
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Baking and roasting in commercial food service operations
- Grilling and broiling in catering services
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" - 3/4" thick griddle with manual controls, (1) 12" char-broiler with iron radiants, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, (1) 10" wide cabinet base storage area enclosed on 3 sides with galvanized steel interior, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 162,000 BTU, 3/4" Gas Connection, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-24-1RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 740.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle, (1) 12" charbroiler |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
