Comstock Castle FHP42-30-1RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP42-30-1RB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP42-30-1RB is a countertop gas griddle and charbroiler combination unit. It features a 42-inch wide frame with a 30-inch griddle plate and a 12-inch broiler area. The unit is constructed with a stainless steel exterior and includes splash guards on three sides. It is equipped with five manual controls and has a total output of 105,000 BTU.
Specifications
- Weight: 365.00 lbs
- Dimensions: 42.00 x 13.00 x 28.00 in
- Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
- Gas Connection: 3/4 inch NPT
- Total BTU: 105,000
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling and broiling in food trucks
- Cooking in commercial kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 42" wide x 28" deep frame, (1) 12" x 21" broiler area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiants, (1) 30" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (5) manual controls, 105,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP42-30-1RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 365.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 42.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 42.00 |
| Depth | 28.00 |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Broiler area | 12"W x 21"D broiler area |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Controls | manual controls |
| Width (side - side) OA | 42" |
| Griddle Area | 30"W x 21"D griddle area |
|
|
