Comstock Castle FHP42-30T-1RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP42-30T-1RB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP42-30T-1RB is a countertop gas griddle and charbroiler combination. It features a 42-inch wide and 28-inch deep frame, with a 12-inch by 21-inch broiler area and a 30-inch by 21-inch griddle plate. The unit is constructed with stainless steel splash guards on three sides and a stainless steel exterior. It includes cast iron grates that can be sloped or flat, and iron radiants for uniform heating. The griddle is equipped with two thermostatic controls, while the charbroiler has a manual control.
Specifications
- Weight: 365.00 lbs
- Dimensions: 42.00 x 13.00 x 28.00 in
- BTU: 105,000
- Gas connection: 3/4" NPT
- Griddle plate thickness: 3/4"
Applications
- Grilling and cooking in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Cooking diverse menu items in food trucks
- Broiling and griddling in hotel kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 42" wide x 28" deep frame, (1) 12" x 21" broiler area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiants, (1) 30" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (2) thermostatic griddle controls & (1) manual char-broiler control, 105,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP42-30T-1RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 365.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 42.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 42.00 |
| Depth | 28.00 |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Broiler area | 12"W x 21"D broiler area |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Width (side - side) OA | 42" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Controls | thermostatic controls |
| Griddle Area | 30"W x 21"D griddle area |
|
|
