Comstock Castle FHP42-30T-1RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Comstock Castle CS-WOK-1 Wok Range Gas
Comstock Castle ELB48-B Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Specifications
  • Weight: 365.00 lbs
  • Dimensions: 42.00 x 13.00 x 28.00 in
  • BTU: 105,000
  • Gas connection: 3/4" NPT
  • Griddle plate thickness: 3/4"
Applications
  • Grilling and cooking in restaurant kitchens
  • Preparing meals in catering services
  • Cooking diverse menu items in food trucks
  • Broiling and griddling in hotel kitchens
Certifications
NSF Certified
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 42" wide x 28" deep frame, (1) 12" x 21" broiler area, cast iron grates, sloped or flat, iron radiants, (1) 30" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (2) thermostatic griddle controls & (1) manual char-broiler control, 105,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL
Brand Comstock Castle
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/33230/image_1920?unique=8847712
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU FHP42-30T-1RB
Brand Comstock Castle
Weight 365.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 13.00 x 42.00 x 28.00 inches
Height 13.00
Width 42.00
Depth 28.00
Griddle Plate Finish steel
Broiler area 12"W x 21"D broiler area
Plate Thickness 3/4"
Width (side - side) OA 42"