Comstock Castle FHP48-18-2.5RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP48-18-2.5RB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP48-18-2.5RB is a countertop gas griddle and charbroiler combination. It features a 48-inch wide frame with a 30-inch by 21-inch cooktop broiler area. The unit includes cast iron grates that can be sloped or flat and uses lava rock with cast iron bottom grates. The griddle plate measures 18 inches by 21 inches and is 3/4 inches thick. Stainless steel splash guards are present on three sides, and the exterior is made of stainless steel. The unit is equipped with six manual controls and requires a 3/4-inch gas connection.
Specifications
- Model: FHP48-18-2.5RB
- Weight: 375.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 13.00 x 28.00 in
- BTU: 116,000
- Gas Connection: 3/4 inch
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering operations
- Grilling and griddling in food trucks
- Use in commercial kitchens for versatile cooking
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle Combination, countertop, gas, 48" wide x 28" deep frame, (1) 30" x 21" cooktop broiler area, cast iron grates, sloped or flat, lava rock with cast iron bottom grates, (1) 18" x 21" x 3/4" thick griddle plate, stainless steel splash guards on 3 sides, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (6) manual controls, 3/4" gas connection, 116,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP48-18-2.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 375.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 48.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 28.00 |
| Broiler area | 30"W x 21"D broiler area |
| Griddle Controls | manual controls |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Griddle Area | 18"W x 21"D griddle area |
|
|
