Comstock Castle FHP48-18T-1.5RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Comstock Castle CCHRB60 Charbroiler Gas Countertop
Comstock Castle EG48-PPG Gas Griddle Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Specifications
  • Weight: 340.00 lbs
  • Dimensions: 48.00 x 13.00 x 28.00 in
  • Gas Connection: 3/4" NPT
  • Total BTU: 134,000
  • Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
Applications
  • Cooking a variety of meals in restaurant kitchens
  • Grilling meats and vegetables in food service operations
  • Preparing breakfast items in diners and cafes
Certifications
NSF Certified
From The Manufacturer
Hotplate/Griddle/Char-Broiler Combination, countertop, gas, 48" wide x 28" deep frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), (1) 18" x 21" x 3/4" thick griddle plate, (1) 18" x 21" cooktop broil surface, cast iron cooktop grates, iron radiants, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (1) thermostatic griddle control, (2) manual char-broiler controls & (2) manual burner controls, 3/4" gas connection, 134,000 BTU, NSF, ETL
Brand Comstock Castle
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/33251/image_1920?unique=43cc5d8
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU FHP48-18T-1.5RB
Brand Comstock Castle
Weight 340.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 13.00 x 48.00 x 28.00 inches
Height 13.00
Width 48.00
Depth 28.00
Griddle Plate Finish steel
Open Burners 2
Broiler area 18"W x 21"D broiler area
Plate Thickness 3/4"
Griddle Controls thermostatic controls
Griddle Area 18"W x 21"D griddle area
Width (side - side) OA 48"