Comstock Castle FHP48-18T-1.5RB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP48-18T-1.5RB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP48-18T-1.5RB is a countertop gas griddle and charbroiler combination unit. It features a 48-inch wide frame with a stainless steel exterior and is equipped with two star burners, an 18-inch griddle plate, and an 18-inch cooktop broil surface. The unit includes cast iron cooktop grates and iron radiants for efficient cooking. It is designed with a thermostatic griddle control and manual charbroiler controls.
Specifications
- Weight: 340.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 13.00 x 28.00 in
- Gas Connection: 3/4" NPT
- Total BTU: 134,000
- Griddle Plate Thickness: 3/4 inch
Applications
- Cooking a variety of meals in restaurant kitchens
- Grilling meats and vegetables in food service operations
- Preparing breakfast items in diners and cafes
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Hotplate/Griddle/Char-Broiler Combination, countertop, gas, 48" wide x 28" deep frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), (1) 18" x 21" x 3/4" thick griddle plate, (1) 18" x 21" cooktop broil surface, cast iron cooktop grates, iron radiants, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (1) thermostatic griddle control, (2) manual char-broiler controls & (2) manual burner controls, 3/4" gas connection, 134,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP48-18T-1.5RB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 340.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 48.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 28.00 |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Open Burners | 2 |
| Broiler area | 18"W x 21"D broiler area |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Controls | thermostatic controls |
| Griddle Area | 18"W x 21"D griddle area |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
