Comstock Castle FHP48-2RB-24B Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP48-2RB-24B Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP48-2RB-24B is a countertop gas griddle and charbroiler designed for commercial kitchens. It features a cabinet style frame with a 24" x 21" cooktop char-broil area and a 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate. The unit includes cast iron grates and iron radiants, along with a pull-out cheesemelter rack. The exterior is constructed from stainless steel, and the unit can be used with or without accompanying legs.
Specifications
- Weight: 365.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 13.00 x 28.00 in
- BTU: 116,000
- Gas Connections: (2) ¾”
- Cooking Surface: 24" x 21"
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling and melting cheese in food trucks
- Cooking in hotel and resort kitchens
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Char-Broiler/Griddle-Cheesemelter, countertop, gas, 48" wide x 28" deep x 15" tall cabinet style frame (without legs), (1) 24" x 21" cooktop char-broil area, cast iron grates, iron radiants, (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, 18" x 18" pull-out cheesemelter rack, stainless steel wire mesh radiant, stainless steel exterior, , can be used without legs or with accompanying 6ʺ legs, (3) manual controls, 116,000 BTU, (2) ¾” gas connections, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP48-2RB-24B |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 365.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 48.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 28.00 |
| Broiler area | 24"W x 21"D broiler area |
| Griddle Area | 24"W x 21"D griddle w/overfired broiler |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Griddle Controls | manual controls |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Plate Thickness | 3/4" |
|
|
