Comstock Castle FHP48-36B Griddle / Hotplate Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP48-36B Griddle / Hotplate, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP48-36B is a countertop griddle and hotplate combination designed for use in commercial kitchens. It features a stainless steel exterior and a cabinet style frame for easy cleaning and corrosion resistance. The unit includes a 36" x 21" x 3/4" thick griddle plate and a 30" wide x 18" deep pull-out cheesemelter rack. It is equipped with two star burners and cast iron grates, providing a total of 129,000 BTU of heating power.
Specifications
- Weight: 355.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 13.00 x 28.00 in
- Griddle Plate: 36" x 21" x 3/4" thick
- Burners: 2 star burners (Front burner 24,000 BTU, Rear burner 30,000 BTU)
- Gas Connections: (2) 3/4" NPT
- Total BTU: 129,000
Applications
- Cooking a variety of foods in restaurant kitchens
- Melting cheese for sandwiches in deli operations
- Grilling meats and vegetables in catering services
- Preparing breakfast items in hotel buffets
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Hotplate/Griddle- Cheesemelter Combination, countertop, gas, 48" wide x 28" deep x 15" high frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), 12" x 12" hotplate cast iron grates, (1) 36" x 21" x 3/4" thick griddle plate, 30" wide x 18" deep pull-out cheesemelter rack, stainless steel wire mesh radiant, stainless steel exterior, no legs, (4) manual controls, 129,000 BTU, (2) 3/4" gas connections, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP48-36B |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 355.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 13.00 x 48.00 x 28.00 inches |
| Height | 13.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 28.00 |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Griddle Controls | manual controls |
| Open Burners | 2 |
| Griddle Area | 36"W x 21"D w/overfired broiler |
|
|
