Comstock Castle FHP60-24-2LB Griddle / Charbroiler Gas Countertop
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle FHP60-24-2LB Griddle / Charbroiler, Gas, Countertop
The Comstock Castle FHP60-24-2LB is a countertop gas appliance that combines a griddle and charbroiler. It features a stainless steel exterior and is equipped with two star burners, a 24-inch griddle plate, and a 24-inch cooktop broil area. The unit includes cast iron char-broiler grates and uses lava rock with cast iron bottom grates. It is designed for use in non-combustible locations and includes manual controls for operation.
Specifications
- Weight: 490.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 10.75 x 28.00 in
- Griddle Plate: 24" x 21" x 3/4" thick
- Total BTU: 170,000
- Gas Connection: 3/4" NPT
Applications
- Cooking and grilling in restaurant kitchens
- Preparing meals in catering services
- Grilling and frying in food trucks
- Cooking in commercial kitchen operations
Certifications
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Hotplate/Griddle/Char-Broiler Combination, countertop, gas, 60" wide x 28" deep frame, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU), (1) 24" x 21" x 3/4" thick griddle plate, (1) 24" x 21" cooktop broil area, cast iron char-broiler grates, lava rock with cast iron bottom grates, stainless steel exterior, 4" stainless steel legs, (6) manual controls, 170,000 BTU, 3/4" gas connection, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FHP60-24-2LB |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 490.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 10.75 x 60.00 x 28.00 inches |
| Height | 10.75 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 28.00 |
| Broiler area | 24"W x 21"D broiler area |
| Width (side - side) OA | 60" |
| Griddle Area | 24"W x 22"D griddle area |
| Griddle Controls | manual controls |
| Open Burners | 2 |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Plate Finish | steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
|
|
