Comstock Castle FK430-18 Gas Range 36-Inch Restaurant
Comstock Castle FK430-18 Range, 36" Restaurant, Gas
The Comstock Castle FK430-18 is a gas range designed for restaurant use. It features a 36" wide frame with a combination of open burners and a griddle. The range includes two 40,000 BTU round open top burners and two cast iron open burner grates. The griddle measures 18" wide by 21" and is equipped with two straight burners. The oven is lined with porcelain and aluminized materials and offers three rack positions. The exterior is constructed from stainless steel, and the unit is supported by 6" stainless steel legs.
Specifications
- Weight: 525.00 lbs
- Dimensions: 36.00 x 37.00 x 31.00 in
- Oven dimensions: 31.5" w x 22" d x 14" h
- Burner BTU: 40,000 each
- Griddle dimensions: 18" wide x 21¼"
- Gas connection: 3/4" NPT
Applications
- Cooking large quantities in restaurant kitchens
- Preparing diverse menu items in catering services
- Utilizing griddle for breakfast items in diners
- Baking with consistent results in commercial bakeries
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Heavy Pot/Griddle Range, gas, 36" wide x 30" deep frame, (2) 40,000 BTU round open top burners, (2) 18" x 13-1/2" cast iron open burner grates, (1) 18" wide x 21" x 3/4" thick griddle plate, large 31-1/2" wide oven with porcelain and aluminized lining, (1) rack with 3 rack positions, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 3/4" gas connection, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
| Brand: Comstock Castle |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | FK430-18 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 525.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 37.00 x 36.00 x 31.00 inches |
| Height | 37.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 31.00 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle |
| Vent | backriser |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | (1) standard oven |
|
|
