Comstock Castle F3226-2RB-24B Gas Range 60-Inch Restaurant
Comstock Castle F3226-2RB-24B Range, 60" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3226-2RB-24B is a 60-inch wide gas range designed for restaurant use. It features two star burners with 12-inch square cast iron grates, a 24-inch raised griddle with a stainless steel mesh flame spreader, and a warming rack. The range also includes a 24-inch char-broiler with iron radiants and two standard ovens with enamel door and bottom linings. The exterior is constructed from stainless steel, and the unit is equipped with stainless steel legs and a high backguard.
Specifications
- Weight: 970.00 lbs
- Dimensions: 60.00 x 46.00 x 30.50 in
- Total BTU: 222,000
- Oven dimensions: 26-1/2"W x 21-1/2"D
- Gas connections: (2) ¾" NPT
Applications
- Cooking a variety of dishes in restaurant kitchens
- Grilling and broiling in commercial food service settings
- Baking in standard ovens for catering operations
Certifications
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 60" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 24" raised griddle with 3/4" thick plate with stainless steel mesh flame spreader and an 18" x 18" warming rack below the griddle, (1) manual griddle control, (1) 24" char-broiler with iron radiants, (2) 26-1/2"W x 21-1/2"D standard ovens with enamel door & bottom linings, (1) rack per oven with 3 positions, stainless steel exterior & 7" high backguard, 6" stainless steel legs, 37" & 40" tall to cook surfaces, (2) ¾" gas connections, 222,000 BTU, NSF, ETL| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3226-2RB-24B |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 970.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 46.00 x 60.00 x 30.50 inches |
| Height | 46.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 30.50 |
| Top | (2) open burners, (1) 24" griddle, (1) 24" charbroiler |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser |
| Control Type | manual controls |
| Base | (2) standard ovens |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
|
|
