Comstock Castle F3430-36 Gas Range 48-Inch Restaurant
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Comstock Castle F3430-36 Range, 48" Restaurant, Gas
The Comstock Castle F3430-36 is a gas range designed for restaurant use. It features two open top star pattern burners and a 36-inch wide griddle plate. The range includes a large oven with enamel door and bottom linings, as well as a small open cabinet for storage. The stainless steel construction provides durability and ease of cleaning.
Specifications
- Weight: 740.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 59.00 x 30.50 in
- Front burner: 24,000 BTU
- Rear burner: 30,000 BTU
- Griddle plate: 72,000 BTU
- Gas connection: 3/4" NPT
156,000 BTU
Total BTU Output
31.5" x 22" x 14"
Large Oven Dimensions
3
Rack Positions
Applications
- Cooking meals in restaurant kitchens
- Baking in commercial food service operations
- Griddling for diners and cafes
- Storing cookware in kitchen environments
Certifications
cETLus
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
NSF Certified
This item has been certified by NSF International to meet applicable product standards on public safety, health, or the environment.
From The Manufacturer
Range, gas, 48" wide, (2) Two star burners (Front burner 24,000 BTU) (Rear burner 30,000 BTU) with 12" square cast iron grates, (1) 36" - 3/4" thick griddle with manual controls, extra wide 31" oven with enamel door & bottom linings, (1) rack with 3 positions, vstainless steel exterior, back riser & high shelf, 6" stainless steel legs, 37" tall to cook surface, 156,000 BTU, 3/4" Gas Connection, NSF, cETLus| Brand | Comstock Castle |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | F3430-36 |
| Brand | Comstock Castle |
| Weight | 740.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 59.00 x 48.00 x 30.50 inches |
| Height | 59.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 30.50 |
| Base | (1) space saver oven, (1) cabinet |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Vent | backriser with hi-shelf |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (2) open burners, (1) 36" griddle |
|
|
