Imperial Range IABF-36 Steakhouse Charbroiler Gas Floor Model 36 Inch Wide 120000 BTU Stainless Steel
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
- Steakhouse Charbroiler
- gas
- floor model
- 36"W
- (6) radiant burners
- (3) position cast iron slanted top grates
- full width grease gutter
- 3"W removable grease can
- stainless steel front
- sides
- open cabinet base & landing ledge
- 6" legs
- 120.000 BTU
- 35kW
- cETLus
- NSF
| Brand | Imperial Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | IABF-36 |
| Brand | Imperial Range |
| Weight | 445.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 42.00 x 36.00 x 28.50 inches |
| Height | 42.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 28.50 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Grid | adjustable tilt cast iron |
| Depth (front - back) | 29" |
| Base | open cabinet base |
| Width (side - side) OA | 25 - 36" |
| Heat | radiants, specify |
|
|
