Imperial Range IGG-60 Griddle Countertop Gas 60in W x 24in D Cooking Surface 1in Thick Grooved Plate
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
- Griddle
- countertop
- gas
- 60" W x 24" D cooking surface
- 1" thick
- grooved plate
- thermostatic controls
- 4" wide grease gutter
- removable grease can
- stainless steel front
- sides
- splash guard & ledge
- 4" legs
- 150.000 BTU
- cETLus
- NSF
- CE
| Brand | Imperial Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | IGG-60 |
| Brand | Imperial Range |
| Weight | 750.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 60.00 x 32.38 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 32.38 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 55" - 60" |
| Griddle Plate Finish | grooved steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
