Imperial Range IMGA-3628 Griddle Countertop Gas 36 Inch Cooking Surface 3 Burners Stainless Steel 90000 BTU
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
- Griddle
- countertop
- gas
- 36" W x 24" D cooking surface
- (3) griddle burners
- 1" thick
- smooth polished steel plate
- aeration baffles
- manual controls
- continuous pilot
- 4" wide front grease gutter
- removable 1 gallon grease can with weep hole
- stainless steel front
- sides
- ledge & splash guards
- 4" stainless steel legs
- 90.000 BTU
- 26kW
- cETLus
- NSF
| Brand | Imperial Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | IMGA-3628 1 |
| Brand | Imperial Range |
| Weight | 380.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 14.00 x 36.00 x 32.38 inches |
| Height | 14.00 |
| Width | 36.00 |
| Depth | 32.38 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 31" - 36" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | manual controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Plate Thickness | 1" |
|
|
