Imperial Range IR-6-G24T-E-XB Pro Series Restaurant Range Electric 60 Inch with Griddle and Oven
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
- Pro Series Restaurant Range
- electric
- 60"
- (6) round elements
- (1) 24" thermostatic griddle
- (1) standard oven
- (1) cabinet base
- infinite heat controls
- stainless steel front
- sides
- backguard
- landing ledge & kick plate
- 6" legs
- adjustable feet
- cETLus
- ETL-Sanitation
- CE
| Brand | Imperial Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | IR-6-G24T-E-XB |
| Brand | Imperial Range |
| Weight | 1010.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 31.25 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 31.25 |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Base | (1) standard oven, (1) cabinet |
| Vent | backriser |
| Top | (6) hotplates / french plates, (1) 24" griddle with thermostats |
|
|
