Imperial Range IR-6-RG24-C-XB Pro Series Restaurant Range Gas 60 Inch 6 Open Burners 24 Inch Griddle Convection Oven
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
- Pro Series Restaurant Range
- gas
- 60"W
- (6) open burners & pilot lights
- low simmer feature
- cast iron grates
- (1) 24" raised griddle/broiler
- 3/4" polished steel plate
- 3" grease trough
- removable grease can & crumb tray
- (1) convection oven
- 1/2 HP blower motor
- porcelain interior
- (3) chrome racks
- manual controls
- (1) open cabinet with bottom shelf
- stainless steel front
- sides
- backguard
- shelf
- 3-1/2"D landing ledge & kick plate
- 6" legs with adjustable feet
- 262.000 BTU
- 77kW
- NSF
- CE
- CSA Flame
- CSA Star
| Brand | Imperial Range |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | IR-6-RG24-C-XB |
| Brand | Imperial Range |
| Weight | 1100.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 56.50 x 60.00 x 31.50 inches |
| Height | 56.50 |
| Width | 60.00 |
| Depth | 31.50 |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Top | (6) open burners, (1) 24" griddle/broiler |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | (1) convection oven, (1) cabinet |
| Control Type | manual controls |
| Vent | backriser with hi-shelf |
|
|
