Imperial Range IR-8-G24-XB Pro Series Restaurant Range Gas 72 inch 8 Open Burners 24 inch Griddle Standard Oven
Price:
We're Online
Mon–Fri 9am–5pm · Sat 9am–3pm EST
Imperial Range IR-8-G24-CC Pro Series Restaurant Range Gas 72 inch 8 Open Burners 24 inch Griddle 2 Ovens
Imperial Range IR-G48 Pro Series Restaurant Range Gas 48 Inch Griddle and Space Saver Ovens
Similar Products
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
  • Pro Series Restaurant Range
  • gas
  • 72"W
  • (8) open burners & pilot lights
  • low simmer feature
  • cast iron grates
  • (1) 24" griddle
  • 3/4" polished steel plate
  • 3"W grease trough
  • removable grease pan & crumb tray
  • (1) standard oven
  • porcelain interior
  • (1) chrome rack
  • manual controls
  • (1) open cabinet base with bottom shelf
  • stainless steel front
  • sides
  • backguard
  • shelf
  • 3-1/2"D landing ledge & kick plate
  • 6" legs with adjustable feet
  • 331.000 BTU
  • 97kW
  • NSF
  • CE
  • CSA Flame
  • CSA Star
Brand Imperial Range
https://www.usaequipmentdirect.com/web/image/product.template/14453/image_1920?unique=d147622
Call for Help Website Price Call Us For More Information !
  • Brand
This combination does not exist.
  • [Price Match Guarantee] Price Match Guarantee
    Price Match Request
    Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote!
  • Financing
  • Guaranteed Safe Checkout
    Guaranteed Safe Checkout
SKU IR-8-G24-XB
Brand Imperial Range
Weight 1135.00 lbs
Dimensions (HxWxD) 56.50 x 72.00 x 31.50 inches
Height 56.50
Width 72.00
Depth 31.50
Base (1) standard oven, (1) cabinet
Vent backriser with hi-shelf
Top (8) open burners, (1) 24" griddle