John Boos 4 Cooks CB4C-M171201 Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos CB4C-M171201 Cutting Board, Wood
The John Boos CB4C-M171201 Cutting Board is a durable kitchen tool designed for food preparation. It is constructed from Northern Hard Rock Maple and features edge grain construction. This cutting board is reversible, allowing for extended use, and includes recessed finger grips for easy handling. It is finished with oil to maintain the wood's quality and appearance.
Specifications
- Model: CB4C-M171201
- Dimensions: 17.00 x 12.00 x 1.00 inches
- Weight: 6.00 lbs
- Material: Northern Hard Rock Maple
- Construction: Edge Grain
1"
Thickness
4"
Hand Cutouts
Applications
- Preparing ingredients in restaurant kitchens
- Chopping and serving in catering services
- Food preparation in commercial kitchens
From The Manufacturer
4 Cooks Cutting Board, 17"W x 12"D x 1" thick, edge grain construction, Northern Hard Rock Maple, with Oil Finish, reversible with recessed finger gripsCertifications
CB4C-M171201 "CB4C-M" WOOD CUTTING BOARD MODEL SIZE (L X W X H) WT. (LBS) CB4C-M120801 12"x8"1" 3 CB4C-M171201 17"x12"1" 6 CB4C-M201401 20"x14"1" 9 ALL DIMENSIONS ARE TYPICAL. TOLERANCE +/- .125". JOHN BOOS & CO. RESERVES THE RIGHT TO CHANGE SPECIFICATIONS WITHOUT NOTICE. JOHN BOOS & CO. • 3601 S BANKER ST • EFFINGHAM, IL 62401 PH: (888) 431-2667 • FAX: (800) 433-2667 • JOHNBOOS.COM| Brand | John Boos |
| Brand: John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | CB4C-M171201 |
| Brand | John Boos |
| Weight | 6.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 1.00 x 17.00 x 12.00 inches |
| Height | 1.00 |
| Width | 17.00 |
| Depth | 12.00 |
| Shape | rectangular |
| Wood Type | maple |
| Short side | 7" - 12" |
| Thickness | 1" |
| Long Side / Diameter | 13" - 18" |
|
|

