John Boos Boos Block CCB4824 Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos CCB4824 Cutting Board, Wood
The John Boos CCB4824 is a rectangular cutting board from the "CCB-RT" Chopping Block Collection. It is constructed from Northern Hard Rock Maple and features a 4-inch thick end grain construction. This cutting board is non-reversible and comes with an oil finish.
Specifications
- Model: CCB4824
- Weight: 128.00 lbs
- Dimensions: 48.00 x 24.00 x 4.00 in
- Material: Northern Hard Rock Maple
- Construction: End Grain
This cutting board features a non-reversible design with a 4-inch thick end grain construction.
Applications
- Chopping and preparing ingredients in restaurant kitchens
- Use in commercial food preparation areas
- Supporting heavy-duty chopping tasks in catering services
From The Manufacturer
Chinese Chopping Block, 48"W x 24"D x 4" thick, end grain construction, Northern Hard Rock Maple, with Oil Finish| Brand | John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | CCB4824 |
| Brand | John Boos |
| Weight | 128.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 4.00 x 48.00 x 24.00 inches |
| Height | 4.00 |
| Width | 48.00 |
| Depth | 24.00 |
| Long Side / Diameter | 43" - 48" |
| Wood Type | maple |
| Short side | 19" - 24" |
| Thickness | 4" |
| Shape | rectangular |
|
|
