John Boos MPL2015125-FH-GRV Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos MPL2015125-FH-GRV Cutting Board, Wood
This cutting board is part of the John Boos Prestige Series, featuring an edge grain construction made from Northern Hard Rock Maple. It is reversible, with one side featuring a juice groove and the other side flat. The board includes a finger hole for easy handling and comes with an oil finish.
Specifications
- Model: MPL2015125-FH-GRV
- Weight: 10.00 lbs
- Dimensions: 20.00 x 1.25 x 15.00 in
- Material: Northern Hard Rock Maple
- Construction: Edge grain
This cutting board features a reversible design with a juice groove on one side and a flat surface on the other.
Applications
- Chopping and preparing ingredients in restaurant kitchens
- Serving and presenting food in catering events
- Prepping meats and vegetables in commercial kitchens
From The Manufacturer
Cutting Board, 20"W x 15"D x 1-1/4" thick, edge grain construction, Northern Hard Rock Maple, with Oil Finish, grooved, finger hole grip, reversible| Brand | John Boos |
| Brand: John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | MPL2015125-FH-GRV |
| Brand | John Boos |
| Weight | 10.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 1.25 x 20.00 x 15.00 inches |
| Height | 1.25 |
| Width | 20.00 |
| Depth | 15.00 |
| Long Side / Diameter | 19" - 24" |
| Thickness | 1-1/4" |
| Wood Type | maple |
| Short side | 13" - 18" |
| Shape | rectangular |
|
|
