John Boos Gift Collection WAL-9SS Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos WAL-9SS Cutting Board, Wood
The John Boos WAL-9SS Cutting Board is a non-reversible, edge grain wood cutting board. It is constructed from American Black Walnut and features an oil finish. The board is designed with stainless steel bun feet to provide stability during use.
Specifications
- Dimensions: 9.00 x 9.00 x 1.50 inches
- Weight: 9.00 lbs
- Material: American Black Walnut
- Construction: Edge Grain
- Finish: Oil
- Feet: Stainless Steel Bun Style
Applications
- Chopping and preparing ingredients in restaurant kitchens
- Serving cheese and charcuterie in catering events
- Displaying baked goods in bakery settings
From The Manufacturer
Gift Collection Cutting Board, 9"W x 9"D x 1-1/2" thick, edge grain construction, American Black Walnut, with Oil Finish, stainless steel bun feet| Brand | John Boos |
| Brand: John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | WAL-9SS |
| Brand | John Boos |
| Weight | 9.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 2.50 x 9.00 x 9.00 inches |
| Height | 2.50 |
| Width | 9.00 |
| Depth | 9.00 |
| Wood Type | walnut |
| Thickness | 1-1/2" |
| Shape | square |
| Long Side / Diameter | 7" - 12" |
| Short side | 7" - 12" |
|
|
