John Boos Boos Block WAL-R18 Cutting Board Wood
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
John Boos WAL-R18 Cutting Board, Wood
The John Boos WAL-R18 Cutting Board is a round, wood cutting board constructed from American Black Walnut. It features an edge grain construction and is finished with oil. This cutting board is reversible, allowing for extended use on both sides.
Specifications
- Model: WAL-R18
- Material: American Black Walnut
- Dimensions: 18.00 x 1.50 x 18.00 inches
- Weight: 10.00 lbs
- Construction: Edge grain
- Finish: Oil
- Reversible: Yes
Applications
- Chopping and slicing in restaurant kitchens
- Preparing ingredients in catering services
- Serving cheese and charcuterie in bistros
- Food preparation in commercial kitchens
From The Manufacturer
Cutting Board, 18" dia. x 1-1/2" thick, edge grain construction, American Black Walnut, with Oil Finish, reversible| Brand | John Boos |
| Brand: John Boos |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | WAL-R18 |
| Brand | John Boos |
| Weight | 10.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 1.50 x 18.00 x 18.00 inches |
| Height | 1.50 |
| Width | 18.00 |
| Depth | 18.00 |
| Shape | round |
| Long Side / Diameter | 13" - 18" |
| Wood Type | walnut |
| Thickness | 1-1/2" |
|
|
