Omcan 19937 Sandwich / Panini Grill Cast Iron Plates
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Omcan 19937 Sandwich / Panini Grill
The Omcan 19937 Sandwich / Panini Grill is constructed with a stainless steel body and features grooved cast iron grilling surfaces. This grill is designed for preparing a variety of sandwiches, including panini, burgers, quesadillas, foccacia, and pita sandwiches. It includes non-slip rubber feet for stability and heat-resistant handles for safe operation.
Specifications
- Model: PG-CN-0711-R
- Grill Surface: 10” x 18” (254 x 457 mm)
- Thermostat Control: 572°F (300°C)
- Power: 3,200 W
- Amps: 14.5 A
- Electrical: 220V / 60Hz / 1Ph
- Net Weight: 75 lb. (34 kg)
- Gross Weight: 83 lb. (37.6 kg)
Grooved
Top & Bottom Plates
572°F
Thermostat Control
10” x 18”
Cooking Surface
3,200 W
Power
Applications
- Preparing sandwiches in deli operations
- Cooking burgers in fast-food restaurants
- Making quesadillas in Mexican cuisine establishments
- Grilling panini in cafes and bistros
- Heating foccacia and pita sandwiches in catering services
From The Manufacturer
(PG-CN-0711-R) Panini Grill, double, 10" x 18" cooking surface, 572°F thermostat control, grooved cast iron top & bottom plates, cleaning brush included, stainless steel body, non-slip rubber feet, 14.5 amps, 3.2kW, 220v/60/1-ph, cord, NEMA 5-20P, QPS (shipped on pallet)| Brand | Omcan |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 19937 |
| Brand | Omcan |
| Weight | 83.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 9.40 x 22.00 x 13.00 inches |
| Height | 9.40 |
| Width | 22.00 |
| Depth | 13.00 |
| Cooking Surface Width (side - side) | 18" - 20" |
| Temperature Controls | manual controls |
| Plate Construction | cast iron |
| Top Plate | dual |
| Plate Configuration | grooved top & bottom |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 9" - 10" |
|
|
