Omcan 31461 Sandwich / Panini Grill Ribbed Plates
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Omcan 31461 Sandwich / Panini Grill
The Omcan 31461 Sandwich / Panini Grill is constructed with a stainless steel body and features grooved cast iron grilling surfaces. It is designed to cook a variety of sandwiches, including paninis, burgers, quesadillas, focaccia, and pita sandwiches. The grill includes a cleaning brush and has non-slip rubber feet for stability during use.
Specifications
- Model: 31461
- Weight: 48.00 lbs
- Dimensions: 11.70 x 9.70 x 15.00 in
- Cooking Surface: 10" x 11"
- Thermostat Control: 572°F
- Power: 1,500 W
- Amps: 12.5 A
- Electrical: 120V / 60Hz / 1Ph
Applications
- Preparing sandwiches in cafes and bistros
- Cooking burgers in fast food restaurants
- Making quesadillas in Mexican restaurants
- Grilling focaccia in Italian eateries
- Heating pita sandwiches in Mediterranean kitchens
From The Manufacturer
(PG-CN-0515) Panini Grill, single, 10" x 11" cooking surface, 572°F thermostat control, grooved cast iron top & bottom plates, cleaning brush included, stainless steel body, non-slip rubber feet, 12.5 amps, 1.5kW, 120v/60/1-ph, cord, NEMA 5-20P, QPS (shipped on pallet)| Brand | Omcan |
| Brand: Omcan |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 31461 |
| Brand | Omcan |
| Weight | 48.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 9.70 x 11.70 x 15.00 inches |
| Height | 9.70 |
| Width | 11.70 |
| Depth | 15.00 |
| Top Plate | single |
| Plate Configuration | grooved top & bottom |
| Temperature Controls | manual controls |
| Plate Construction | cast iron |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 9" - 10" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 11" - 14" |
|
|
