Omcan 40438 Open Refrigerated Display Merchandiser 48-Inch Width
Omcan 40438 Open Refrigerated Display Merchandiser
The Omcan 40438 Open Refrigerated Display Merchandiser is designed for displaying chilled products with easy access for customers. It features a self-contained refrigeration system and is equipped with a digital temperature controller. The merchandiser includes LED interior lighting and a pull-down night curtain to reduce power consumption when not in use.
Specifications
- Model: RS-CN-0230
- Capacity: 230 L / 8.12 cu.ft.
- Dimensions: 23.60 x 60.12 x 34.50 in
- Power: 1230W
- Voltage: 110V / 60Hz / 1Ph
- Temperature Range: 2°C - 10°C / 35.6°F - 50°F
- Weight: 264.00 lbs
The Omcan 40438 features a pull-down night curtain, which aids in reducing power consumption when the unit is not in use.
Applications
- Displaying chilled beverages in cafes and convenience stores
- Storing fresh produce in supermarket settings
- Showcasing dairy products in grocery stores
- Providing easy access to pre-packaged meals in food courts
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
Tested and certified by Intertek to meet sanitation and food-safety standards for commercial kitchen use.
Warranty
2 years parts and labor, 5 years on compressor.
From The Manufacturer
(RS-CN-0230) Refrigerated Open Merchandiser, 23-2/3"W, 8.12 cu.ft. interior capacity, 35.6° to 50°F temperature range, digital temperature controls, LED interior lighting, (3) adjustable shelves, includes pull-down curtain on front, self-contained refrigeration, casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 110v/60/1-ph, 10.1 amps, 1045 watts, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation (shipped on pallet)
| Brand | Omcan |
| Brand: Omcan |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 40438 |
| Brand | Omcan |
| Weight | 264.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 60.12 x 23.60 x 34.50 inches |
| Height | 60.12 |
| Width | 23.60 |
| Depth | 34.50 |
| Display | 3-tier of shelves |
| Refrigeration | self-contained refrigeration |
| Width | 19" - 24"W |
| Exterior finish | specify |
| Design | vertical case |
| Height | 55" - 66"H |
|
|
