Omcan 42914 Sandwich / Panini Grill Cast Iron Plates
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Omcan 42914 Sandwich / Panini Grill
The Omcan 42914 Sandwich / Panini Grill is constructed with a stainless steel body and features grooved cast iron grilling surfaces. It is equipped with a timer to enhance work efficiency and includes a panini grill cleaning brush. This grill is suitable for preparing sandwiches, burgers, quesadillas, panini, focaccia, and pita sandwiches.
Specifications
- Model: PG-CN-0711-RT
- Weight: 83.00 lbs
- Dimensions: 22.00 x 9.40 x 13.00 in
- Cooking Surface: 18"W x 10"D
- Thermostat Control: 572°F (300°C)
- Power: 3,200 W
- Amps: 14.5 A
- Electrical: 220V / 60Hz / 1Ph
Applications
- Grilling sandwiches in cafes and bistros
- Preparing burgers in fast food restaurants
- Cooking quesadillas in Mexican eateries
- Making panini in Italian delis
- Heating pita sandwiches in Mediterranean restaurants
From The Manufacturer
(PG-CN-0711-FT) Panini Grill, double, 18"W x 10"D cooking surface, 572°F thermostat control, grooved cast iron top & bottom plates, timer, cleaning brush included, stainless steel body, non-slip rubber feet, 14.5 amps, 3.2kW, 220v/60/1-ph, cord, NEMA 5-20P, QPS (shipped on pallet)| Brand | Omcan |
| Brand: Omcan |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 42914 |
| Brand | Omcan |
| Weight | 83.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 9.40 x 22.00 x 13.00 inches |
| Height | 9.40 |
| Width | 22.00 |
| Depth | 13.00 |
| Temperature Controls | manual controls |
| Plate Configuration | grooved top & bottom |
| Top Plate | dual |
| Plate Construction | cast iron |
| Cooking Surface Width (side - side) | 18" - 20" |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 9" - 10" |
|
|
