Omcan 48570 Open Refrigerated Display 48-Inch Merchandiser
Omcan 48570 Merchandiser, Open Refrigerated Display
The Omcan 48570 is an open refrigerated display designed for showcasing luxury baked goods, desserts, and deli sandwiches. It features a self-contained refrigeration system that maintains temperatures between 35.6°F and 50°F. The display case is constructed with a glass interior and a combination of glass, stainless steel, and plastic exterior materials.
Specifications
- Model: RE-CN-0900C
- Capacity: 4.2 cu. ft. (120 L)
- Dimensions: 38" x 38" x 34"
- Weight: 269 lbs
- Power: 320W
- Voltage: 110-120 V / 60 Hz / 1 Ph
- Temperature Range: 35.6°F - 50°F
- Current: 3.5 A
Applications
- Displaying luxury baked goods in bakery shops
- Showcasing deli sandwiches in cafes
- Presenting desserts in restaurant settings
- Chilling beverages in convenience stores
Certifications
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
Tested and certified by Intertek to meet sanitation and food-safety standards for commercial kitchen use.
Warranty
2 years parts and labor, 5 years on compressor.
From The Manufacturer
(RE-CN-0900C) Island Display Case, self-service, 38"W x 38"D x 34"H, 4.2 cu. ft. capacity, self-contained refrigeration system, 35.6°F - 50°F temperature range, digital temperature controller & display, internal LED lighting, automatic , R290 Hydrocarbon refrigerant, glass interior, glass, stainless steel & plastic exterior, black, 320 watt, 110-120v/60/1-ph, 3.5 amps| Brand | Omcan |
-
Price Match Request
Find better pricing? Just send it to us and ask for a quote! -
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
-
Guaranteed Safe Checkout
| SKU | 48570 |
| Brand | Omcan |
| Weight | 269.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 33.20 x 37.60 x 37.60 inches |
| Height | 33.20 |
| Width | 37.60 |
| Depth | 37.60 |
| Exterior finish | stainless steel |
| Height | 25" - 42"H |
| Refrigeration | self-contained refrigeration |
| Display | deck only |
| Design | island case |
| Width | 37" - 42"W |
|
|
