Omcan 48604 Open Refrigerated Display Merchandiser
Need help with this product?
Mon–Sat 9am–5pm EST
Omcan 48604 Merchandiser, Open Refrigerated Display
The Omcan 48604 is an open refrigerated display designed for showcasing food items in a self-service format. It features a self-contained refrigeration system with a temperature range of 35.6°F to 50°F. The unit is constructed with a glass interior and a combination of glass, stainless steel, and plastic on the exterior.
Specifications
- Model: RE-CN-2100C
- Capacity: 10 cu. ft. (284 L)
- Dimensions: 84.80 x 33.20 x 37.60 in
- Weight: 450.00 lbs
- Power: 540W
- Current: 6.5 A
- Voltage: 110-120 V / 60 Hz / 1 Ph
- Temperature Range: 35.6-50 °F (2-10 °C)
The Omcan 48604 features a digital temperature controller and display, internal LED lighting, and uses R290 Hydrocarbon refrigerant.
Applications
- Displaying baked goods and desserts in bakery settings
- Showcasing deli sandwiches in grocery stores
- Presenting chilled beverages in cafes
- Offering self-service food options in cafeterias
- Highlighting fresh produce in markets
Certifications
cETLus
Certified by Intertek to meet electrical and safety standards for use in the United States and Canada.
ETL Sanitation Listed
Tested and certified by Intertek to meet sanitation and food-safety standards for commercial kitchen use.
Warranty
2 YEARS PARTS AND LABOUR 5 YEARS ON COMPRESSORFrom The Manufacturer
(RE-CN-2100C) Island Display Case, self-service, 85"W x 38"D x 34"H, 10.03 cu. ft. capacity, self-contained refrigeration system, 35.6°F - 50°F temperature range, digital temperature controller & display, internal LED lighting, automatic , R290 Hydrocarbon refrigerant, glass interior, glass, stainless steel & plastic exterior, black, 540 watt, 110-120v/60/1-ph, 6.5 amps| Brand | Omcan |
| Brand: Omcan |
-
Financing Available, Flexible payment plans to fit your budget. Click here to explore your options
Guaranteed Safe Checkout
Call for Help
| SKU | 48604 |
| Brand | Omcan |
| Weight | 450.00 lbs |
| Dimensions (HxWxD) | 33.20 x 84.80 x 37.60 inches |
| Height | 33.20 |
| Width | 84.80 |
| Depth | 37.60 |
| Exterior finish | stainless steel |
| Height | 25" - 42"H |
| Refrigeration | self-contained refrigeration |
| Display | deck only |
| Design | island case |
| Width | 79" - 102"W |
|
|
